Nowe technologie komputerowe
Mimo, iż obecny rynek zalany jest tabletami, klasyczne komputery wciąż się sprzedają. Ze sklepowych półek nadal znikają desktopy i notebooki w ogromnych ilościach i od 2011 r. postęp ten wcale się nie zatrzymał. W 2012r. Na rynek trafiły dwie nowe generacje procesorów o 50% szybsze od poprzedników. Są to Intel Ivy Bridge i AMD Trinity. Struktury dysków SSD pozwalają osiągnąć pojemność powyżej terabajta i dzięki interfejsom SATA Express lub PCI Express będą przesyłać dane jeszcze szybciej. Dodatkowo transfer danych w sieciach bezprzewodowych przyspieszy nawet do 600 Mb/s dzięki technologii Gigabit WLAN. Do komputerów klasy PC w końcu trafi również stworzony przez Intela interfejs Thunderbolt, przesyłający informacje z szybkością sięgającą 800 MB/s.
Nowe technologie będą wchodziły dopiero pod koniec roku, ale nasze domowe komputery można unowocześnić już dziś. Obecnie dostępne na rynku dyski SSD z interfejsem PCI Express 3.0 tylko w nieznacznym stopniu ustępują dyskom SSD SATA Express, które niedługo pojawią się w sprzedaży. Przetaktowane kości pamięci operacyjnej DDR3 osiągają szybkość transferu danych zbliżoną do kości DDR4, które pojawią się w sprzedaży za pół roku. Niektóre z nowocześniejszych rozwiązań dostępne są już dziś jak na przykład system Windows 8, który osiągnął stadium wersji beta, a dodatkowo jest dostępna za darmo w Internecie. Dodatkowo karty graficzne Radeon HD7970 i GeForce GTX680 jako pierwsze wyposażone są w złącza PCI-E 3.0.
Nowe generacje procesorów
Intel i AMD wprowadziły nowe generacje procesorów- Ivy Bridge oraz Trinity. Nowe procesory są wydajniejsze od swoich poprzedników o równo 40%. Procesory te są pierwszymi wykonanymi w technologii 22 nanometrów. Wymiar ten definiuje wielkość pojedynczego tranzystora. Powierzchnia procesorów Ivy Bridge jest mniejsza, natomiast za sprawą tranzystorów Trigate zwiększy się ich wysokość. Taka konstrukcja zmniejszy wielkość prądów upływowych w procesorze i dzięki temu zwiększy się jego wydajność przy niezmienionym napięciu bądź pozwoli obniżyć niezbędne napięcie przy zachowaniu takiej samej mocy, co ma duże znaczenia zwłaszcza dla urządzeń przenośnych. Obiecany 40- procentowy wzrost wydajności odnosi się jedynie do analogicznych modeli układów, które wyprodukowane są w technologi Sandy Bridge. Pierwsze procesory Ivy Bridge zaopatrzone są maksymalnie w cztery rdzenie. Natomiast procesory Sandy Bridge Extreme są sześciordzeniowe i już ich stosowanie pozwala na zwiększenie wydajności. Odpowiednia płyta główna będzie przy tym kompatybilna również z układami Ivy Bridge.
Nie tylko Intel wprowadził nowe procesory, ale także AMD kontratakuje wprowadzając procesory Trinity z większą częstotliwością taktowania. Podstawową częstotliwość 3,8GHz można zwiększyć nawet do 4,2GHz z trybie Turbo Boost. Tak wysokie taktowanie umożliwia zastosowana architektura Piledriver, która łączy pary rdzeni procesora w moduły. Chodzi o to, iż niektóre elementy procesora są wspólne dla rdzeni tworzących moduł, w związku z tym pod względem wydajności zachowuje się on jak półtora rdzenia. Procesory Trinity mogą stanąć do walki z procesorami Intela Ivy Bridge, gdyż wysoka częstotliwość taktowania pozwala na bardzo szybkie wykonywanie obliczeń.
Dyski SSD
Zastosowanie technologii 20 nanometrów i interfejsu SATA Express pozwoli zwiększyć prędkość dysku SSD, zmniejszy jego gabaryty i sprawi, iż pomieszczą jeszcze więcej danych. Obecnie w trakcie sekundy z dysku do pamięci operacyjnej i odwrotnie można przesłać do 6 Gb danych. Dzięki nowym rozwiązaniom będzie można uzyskać szybkość nawet 16 Gb/s. Na nowych płytach nowe dyski SSD będą bezpośrednio podłączane do portu PCI Express, a starsze dyski będzie można podłączyć przez odpowiedni adapter do portu SATA Express.
Dzięki zastosowaniu technologii 20 nanometrów na dyskach SSD w formie kart rozszerzeń, są one zarazem mniejsze jak i większe. Chodzi o to, iż im mniejsze są pojedyncze układy pamięci flash, tym więcej można ich zmieścić na dysku SSD. Dysk SSD 2,5? produkowany z tej technologii będzie mógł pomieścić nawet dwa terabajty danych, podczas gdu obecnie produkowane 25-nanometrowe dyski są mniejsze o ponad połowę.
Pamięć RAM
W połowie roku wprowadzone zostaną pamięci operacyjne DDR4, które dzięki wyższej częstotliwości taktowania i niższemu zużyciu energii mają zastąpić w najbliższych latach popularne kości DDR3. Póki co pamięci DDR4 są w stadium prototypu.
Karty graficzne
Mimo, iż karta graficzna AMD Radeon HD 7970 został pierwszą kartą graficzną z interfejsem PCI Express 3.0. nie wykorzystuje potencjału nowego złącza. Różnice wyników testu pomiędzy interfejsami PCI-E 2.0. i 3.0. są minimalne. Wprowadzone w kwietniu Karty z procesorami graficznymi Nvidia GeForce GTX 680 również nie zmieniły tej sytuacji. Układy Nvidii zaopatrzone są w rdzenie o nazwie Kepler i w większości zastosowań okazują się wydajniejsze od produktów AMD, a dodatkowo są nieco tańsze i zużywają mniej prądu. Nvidia zapowiedziała również stworzenie wersji GPU z rdzeniami Kepler do notebooków, tabletów i smartfonów.
System Windows
Nowy produkt Microsoftu Windows 8 ma odpowiadać potrzebom użytkowników wszystkich klas komputerów zaczynając od smartfonów przez tablety do desktopów. Windows 8 różni się od wcześniejszych systemów m.in. tradycyjne menu Start zastąpione zostało animowanymi kafelkami, które pozwalają nadzorować i uruchamiać programy, a klasyczny pulpit z ikonami jest ukryty i pozostaje tylko opcjonalnym widokiem. Kafelkowy wygląd menu zaczerpnięty został z Windows Phone 7, gdzie na urządzeniach mobilnych sprawdza się doskonale, ponieważ łatwiej jest w duże pola łatwiej trafić palcem niż w małe ikony. Niestety w klasycznych komputerach cecha ta się nie sprawdza, a obsługa kafelków za pomocą myszy mija się z celem.
Monitory
W komputerowych monitorach coraz częściej stosuje się nowoczesne technologie niegdyś przeznaczone dla telewizorów i smartfonów. W tym roku firma LG rozpocznie sprzedaż wyświetlaczy z serii DM9, które wyposażone są w panele IPS, a ich ramka ma szerokość tylko 1mm. Coraz częściej też producenci decydują się na zastosowanie możliwości wyświetlania obrazu 3D. Nowe urządzenia mają być adresowane zarówno dla graczy jak i osób, dla których komputer służy do oglądania i odtwarzania płyt Blu-ray. Z myślą o takich zastosowaniach powstały okulary z przysłonami 3D Vision firmy Nvidia, których drugą generację wprowadzono na rynek na początku roku. Zastosowanie ekranów dotykowych pozwoli w pełni korzystać z możliwości jakie daje system Windows 8.