Porady

Trochę informacji o internecie

Usługi Google, które powinieneś poznać

Google, jakie zna każdy z nas, to bardzo dobra wyszukiwarka internetowa, dla niektórych wręcz jedyna słuszna. Ale firma ta od kilku lat, sukcesywnie wprowadza na rynek (najpierw rodzimy, amerykański, następnie nasz- krajowy) całą masę usług, które mają wspomagać naszą pracę, służyć rozrywce, a korporacji z Mountain View przynosić dodatkowe zyski. Wiele z tych usług wykorzystujemy na co dzień, czasem nawet nieświadomie, o innych w ogóle nie słyszeliśmy. Przyjrzyjmy się zatem, co ciekawego ma nam do zaoferowania Google.aplikacje googla

Gmail

Absolutnie najpopularniejsza usługa dodatkowa od Google’a. Z roku na rok staje się coraz popularniejsza, zdobywając coraz to liczniejsze grono użytkowników. Skrzynka ta bije na głowę konkurencję, oferując między innymi 15 gigabajtów przestrzeni czy znakomite filtry antyspamowe. To, co stanowi niewątpliwy plus gmaila, to możliwość otwierania i przeglądania różnych dokumentów biurowych… Więcej na gmail.com

Google Docs

Dokumenty te możemy obsługiwać dzięki tej właśnie funkcji. Jest to rozwiązanie znakomite szczególnie dla zastosowań mobilnych, a także dla tych komputerów, na których nie ma pakietów biurowych. Oczywiście Google Docs nie daje tak dużych możliwości jak np. Excel, ale do przejrzenia dokumentu czy wprowadzenia drobnych poprawek, nadaje się doskonale. Tym bardziej, że obsługa jest bardzo prosta, bliźniaczo podobna do tego, co mamy w Microsoft Office czy Libre Office.

Mapy i Google Earth

Co byśmy zrobili, gdyby nie mapy Google! Dzięki nim, bezpodstawne wydaje się być używanie GPS. Mamy Google to bowiem nie tylko dokładne i aktualne plany, ale także szczegółowo opisane trasy (piesze, samochodowe, komunikacyjne) czy funkcja Street View, pozwalająca na dokładne przyjrzenie się danemu miejscu. Dzięki tym funkcjom z łatwością trafimy nawet w najbardziej ukryte miejsce na ziemi. to niewątpliwie jedna z najfajniejszych aplikacji a znajdziesz ja na maps.google.pl

Blogger

Google umożliwia również założenie i prowadzenie swojego własnego bloga. Co ciekawe, nie musimy się martwić o domenę (oczywiście jeśli mamy swoją, bez problemu ją podepniemy), ani o przestrzeń dyskową. Wystarczy naprawdę kilka kliknięć, żeby od zera założyć swój własny, internetowy pamiętnik. Obsługa Bloggera jest intuicyjna, ale nie odbija się to negatywnie na funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, a wszystko dlatego, że Blogger działa na silniku WordPress- najskuteczniejszym i najpopularniejszym CMSie tego typu. Warto też zwrócić uwagę na to, że w sieci znajduje się wiele poradników dotyczących obsługi Bloggera, więc przy ewentualnych problemach, szybko znajdziemy odpowiedź.

Jak wrzucić do sieci swoją własną stronę internetową?

Początkujący webmasterzy, a bardziej precyzyjnie mówiąc ludzie, którzy robią swoją pierwszą stronę internetową, po sprawdzeniu poprawności jej działania, chcą (co absolutnie zrozumiałe), podzielić się swoim tworem z szerszym gronem ludzi, czyli po prostu wrzucić stronkę do sieci. Tymczasem okazuje się, że w Internecie nie ma zbyt wiele poradników odnośnie tego, jak przejść przez cały ten proces. Zniechęca to młodych projektantów, przez co zaniechują oni działań, a branża internetowa traci przez to być może uzdolnionych specjalistów. Żeby zmienić ten stan rzeczy, przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący twego, w jaki sposób wrzucić stronę do Internetu.

Niezbędny nam będzie do tego serwer www. Tak potocznie się mówi, choć w rzeczywistości, nie wykupujemy serwera, a usługę hostingu, czyli utrzymania strony na serwerze. Nazywa się to profesjonalnie shared hosting, czyli hosting współdzielony. Oczywiście jest możliwość wykupienia całego serwera (tzw. VPS albo serwer dedykowany), na którym musimy wszystko samodzielnie ustawiać, ale jest to rozwiązanie raczej dla bardzo dużych portali i zaawansowanych użytkowników.

Aby wrzucić swoją stronę na serwer musimy zatem wykupić hosting. Dla małej stronki nie będzie to duży koszt, coś sensownego dostaniemy już nawet za kilkanaście złotych rocznie. Przed wyborem warto jest przejrzeć jakieś rankingi i wybrać tą firmę, która znajduje się w czołówce, która jest często polecana.

Nim jednak wybierzemy hosting, musimy założyć domenę, pod którą będzie widniała nasza strona. Do wyboru mamy wielu rejestratorów, ale najlepiej będzie skorzystać z któregoś z najbardziej popularnych, np. az.pl czy home.pl. Zakładamy więc konto, szukamy wolnej domeny, rejestrujemy ją i następnie zakładamy konto, na wybranym uprzednio hostingu.

Po wykupieniu konta, logujemy się do panelu administracyjnego, danymi które wysłane zostały do nas mailem, po rejestracji. Panel administracyjny to w większości przypadków tzw. direct admin albo cpanel. Nie będziemy tu skupiać się nad tym, czym się one od siebie różnią, bo tak naprawdę dla mało zaawansowanego użytkownika, różnice te są niezauważalne. W panelu przechodzimy do sekcji domeny, wybieramy ?dodaj? i wpisujemy adres zakupionej domeny. Teraz ponownie przechodzimy do strony rejestratora domen, w sekcji konta odnajdujemy DNS, i wklepujemy te adresy, które otrzymaliśmy w mailu od firmy hostingowej. Następnie będziemy musieli odczekać kilka minut, żeby wszystko się pozapisywało. Ostatnim krokiem jest odnalezienie (w panelu administracyjnym) zakładki ?pliki? i wgranie naszej stronki do folderu z zakupioną domeną. Od tej pory będziemy mieć w internecie swoją pierwszą stronę www!

Pozbywamy się uciążliwych reklam- instalujemy Adblock’astop reklamom

Reklamy… Bez nich nie mogłoby istnieć wiele projektów, bez nich wiele ludzi nie miałoby środków do życia. Ale też z łatwością znajdzie się taka grupa ludzi, którzy reklam nienawidzą bo przeszkadzają one w przyjemnym i bezproblemowym przeglądaniu stron internetowych.

Niestety reklamy na marnej jakości stronach to też źródło wirusów komputerowych z którymi zmagają się pracownicy serwisu komputerowego z Warszawy.

Na szczęście jest parę sposobów, aby pozbyć się, szczególnie tych uciążliwych reklam. Z pewnością należą do nich tzw. pop up’y czyli popularne wyskakujące okienka. Najprostszym sposobem jest zainstalowanie Adblock’a- popularnej, znakomitej wtyczki, które potrafi poradzić sobie nawet z najbardziej uciążliwymi reklamami.

Rozszerzenie Adblock, które znajdziesz np tu https://adblockplus.org/ , daje możliwość uzyskania naprawdę dużej kontroli nad Internetem, strony można przeglądać bez obaw nie tylko o wyskakujące reklamy, ale i złośliwe oprogramowanie. Co ciekawe, wtyczka wspierana jest przez ponad czterdzieści różnych filtrów i blokad, które dostosowane są do różnych lokalizacji i języków. Niewątpliwą zaletą Adblocka jest też to, że praktycznie wszystko jest już skonfigurowane, a nam pozostaje jedynie zainstalowanie wtyczki. Oczywiście zaawansowani użytkownicy mogą sami pogrzebać w ustawieniach i poblokować te elementy, które chcą. Do naszych dyspozycji oddane jest mnóstwo możliwości, między innymi funkcje blokowania obrazków, które udostępnione są bezpośrednio w menu kontekstowym, blokowania kart dla Javy I Flasha czy też lista elementów możliwych do zablokowania, która służy do usuwania skryptów i arkuszy stylów.

Adblock występuje w dwóch wersjach: standardowej i rozszerzonej, sygnowanej znakiem ?Plus?. Oczywiście lepiej korzystać z tej drugiej, jest ona bardziej rozbudowana, więc i skuteczniejsza, a obsługa (czy poziom jej skomplikowania) jest na identycznym poziomie, co w wersji standard. Innymi słowy- wszystko tak naprawdę sprowadza się do zainstalowania i włączenia wtyczki. Co ważne, i co z pewnością ucieszy wiele osób, plugin dostępny jest na większość popularnych przeglądarek, między innymi na Firefoxa, Chrome’a czy Operę

Ostatnią kwestią, jaką powinniśmy poruszyć jest kwestia instalacji pluginu. Jak ją przeprowadzić? Nie da się zrobić jednej, dobrej instrukcji, ponieważ w przypadku każdej przeglądarki wygląda to minimalnie inaczej, ale spróbujmy sobie to uogólnić. Musimy znaleźć w menu ?opcje?, następnie ?rozszerzenia?. Tam w wyszukiwarce wstukujemy: Adblock, klikamy zainstaluj, a następnie uruchamiamy ponownie przeglądarkę. Od tej pory przeglądanie internetu będzie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.