4 tematy o komputerach- które musisz poznać.

  1. Nasz komputer musi być niezawodny.

W naszym biurze pamiętajmy, że nie potrzeba nam wysokiego zegara i licznych rdzeni w komputerze. Można postawić na naprawdę bardzo ergonomiczny a zarazem tani, sprawdzony dwurdzeniowy układ. Poradzi sobie on bez problemu przy pracy z wieloma aplikacjami i obsługą równoczesną multimediów. Przy pracy biurowej przede wszystkim liczy się bardzo duża pamięć operacyjna. Warto by miała ona co minimum 4 GB, a jeżeli korzystamy z lepszego systemu to mile widziane będzie 6 lub nawet 16 GB. Mniejsza pamięć może bardzo znacznie ograniczyć wydajność naszego systemu, zwłaszcza przy pracy z wieloma aplikacjami naraz. jeśli kupujemy laptopa z podstawową ilością pamięci, warto sprawdzić jednak czy taki laptop ma możliwość rozszerzenia pamięci RAM w późniejszym czasie. A więc polecane jest kupowanie komputerów o średnich ale bardzo wydajnych parametrach. Oczywiście, gdy do swojej pracy w biurze potrzebujemy komputera, to pamiętajmy, że wydajność tego komputera ma tak naprawdę dopiero drugorzędne znaczenie. Nawet dużo wolniejsze procesory (serce komputera) pozwolą na wydajną pracę z programami różnego rodzaju. Poradzą sobie nawet, gdy musimy stworzyć swoją własną prezentacje, świetnie funkcjonują podczas przeglądania Internetu, a nawet przy wyświetlaniu różnych filmów wysokiej jakości. Najlepiej jednak kupić komputer markowy, który swoją ,,firmą?? znaczenie podniesie niezawodność, bo po co nam przykładowy laptop, który co chwila udaje się do serwisu w celu naprawy, nawet gdy naprawy są bezpłatne. Jest to przede wszystkim bardzo ważne jeżeli nasz przenośny komputer ma wędrować w długich podróżach. Przyda się w tedy na pewno bardzo wytrzymała i twarda obudowa, która nie trzeszczy i nie zgniata się gdy przeniesiemy nasz komputer. W zupełności przy kupnie komputera do biura wystarczy ekran 15 cali. Jeżeli musimy wędrować z laptopem to ograniczymy w ten a nie w inny sposób jego rozmiary i oczywiście wagę oraz wydłużymy czas pracy na baterii. Jak wiemy w biurze zawsze można podłączyć laptop do zwykłego ekranu. Oszczędzimy wzrok , przy okazji będzie bardzo wygodnie pracować.

  1. System, drugie serce komputera.

Jak wiemy system nielegalny ma duże wady od większości producentów nie dostaniemy nośników z daną wersją instalacyjną Windows. Najlepiej zakupić oryginalny system, który często znajduje się na dysku twardym, zajmując zaledwie kilkanaście gigabajtów miejsca, ale możemy ją samodzielnie nagrać na kilka płyt DVD. Dlatego lepiej nie stawiać na system preinstalowany lub nielegalny, gdyż jest zwykle zaśmiecony nie przydatnymi aplikacjami, w wersjach próbnych albo nieraz testowych, może być zaśmiecony także wirusami itd. Jak wiemy spowalniają one działanie komputera, a ich usunięcie jest kłopotliwe. Za wyposażenie komputera zawsze jest odpowiedzialny system ? jest to drugie serce naszego komputera. Do biura najlepiej zakupić zwykły system. Jak wszyscy doskonale wiemy, zarządzanie w firmie danymi licencjami systemu Windows może być sporym wyzwaniem. Dlatego bardzo często są duże nieporozumienia dotyczące tych właśnie licencji związanych ze systemu Windows. Jednak firma Microsoft i jej partnerzy są tak naprawdę po to, by pomóc zrozumieć niuanse tych licencji. Jak wiemy, nawet nasz najlepszy pecet bez odpowiedniego systemu operacyjnego jest tylko bezużytecznym opakowaniem. Z komputera czy też laptopa z nie odpowiednio dobranym systemem też nie będziemy mogli być zadowoleni. Dlatego często serwisy komputerowe pomagają wam wybrać właściwe oprogramowanie. Najczęściej spotykane systemy operacyjne to Microsoft Windows

Odpowiedni System.   

Najprostsze rozwiązanie, które zwykle jest również najtańsze. Mianowicie z komputera wraz z preinstalowanym systemem operacyjnym przez danego i odpowiedniego producenta możemy korzystać od razu po zakupie komputera ze sklepu. Wymagane jest tu tylko zajmujące nieraz kilka minut dokończenie danej instalacji. Możemy liczyć na zapewnioną pomoc techniczną w sklepie, gdzie kupiliśmy sprzęt, dla nowo wybranego systemu. Tu jednak musimy uważać, że wsparcia nie udziela nam bezpośrednio Microsoft, ale jednak producent komputera w wypadku niecodziennych awarii z systemem może wydłużyć czas uzyskania pomocy czy też gwarancji. Idealny system, to taki, który może nam zapewnić komfort używania na najwyższym poziomie.

  1. Diagnozowaniu uszkodzeń w laptopach.

Kolejny nasz poradnik warto zacząć od informacji, która dotyczy tego, że wiele osób ma problem z odpowiednią diagnozą swojego sprzętu. Podajemy przykład ustawienia programatora ,,Willem?? (w przypadku wersji EZO). Pamiętajmy, że kości tego typu występują w laptopach Asus i Acer. Jak wiemy wszystkie potrzebne informacje znajdują tutaj. A więc odpowiednie zworki należy ustawić zgodnie z informacją w programie. Najpierw, aby bardzo skutecznie diagnozować i odpowiednio naprawić płytę główną należy poznać jej budowę i zasady działania. Gdy mamy przypadek danej architektury, która oparta jest na moście hybrydowym RAM oraz karcie grafiki dedykowanej, obsługiwanej przez procesor z pominięciem mostu a pozostałe funkcje wykonywane w architekturze dwumostowej wykonane na moście hybrydowym Ibex Peak-M, to diagnoza może być bardzo prosta. Jeśli nasza płyta nie wystartuje to może być problem z odpowiednim złączem lub biosem.

Możliwe jest w tedy, że wgranie biosu z nośnika (partycja na dysku, pendrive, CD/DVD) w trybie recovery, będzie niezbędne. Jeśli dochodzi do uszkodzenia EC Firmware konieczne jest użycie odpowiedniego programatora. Jednak należy pamiętać, że główną różnicą w porównaniu do dwumostowej architektury procesora Core 2 Duo jest poza wspomnianym wcześniej umieszczeniem 2 kości SPI do obsługi grafiki i pamęci RAM w procesorze. Procesor ten może zawierać zintegrowaną grafikę, poniekąd powodować błąd, który wyłączy cały układ płyty głównej.

Karta diagnostyczna POST       

Kolejnym bardzo przydatnym narzędziem w diagnostyce uszkodzeń komputera jest karta kodów POST. Jest to współczesna karta odczytująca i dekodująca sygnały na szynie – LPC. Wszystko to w zależności od konstrukcji danej płyty głównej, tutaj sygnały potrzebne do działania karty diagnostycznej muszą być wyprowadzone na złącze WiFi, na odpowiednim złączu DEBUG, które znajduje się na płycie lub są dostępne tylko na KBC, złącza te, to : Debug port do kart diagnostycznych LPC. Osobiście jednak polecane są karty ST8677o, mają one kod post, opis oraz wskazówki dotyczące uszkodzeń. Pamiętajmy jednak, że nie należy traktować wyświetlonej wskazówki jako jedyny czynnik ! Może w prosty sposób wprowadzić nas w błąd. W przypadku dużo starszych płyt, tester zaprezentowany może nie działać prawidłowo w tedy należy użyć starszej konstrukcji karty diagnostycznej. Dlatego warto jest zainwestować w te starsze karty.

A więc jak z diagnozować płytę główną ?

Warto też wspomnieć, że w części płyty głównej, sygnały są wręcz niezbędne do pracy karty diagnostycznej. Dlatego są one wyprowadzone na złącze mini pci-e karty WiFi. Dzięki temu, znacznie ułatwia to podłączenie odpowiedniej karty. Jednak w niektórych przypadkach dany sygnały jest dostępny na płycie ze specjalnym złączu. W tym przypadku będzie potrzebny odpowiedni adapter lub lutownica, a w niektórych konstrukcjach jest brak sygnałów LPC ? płyty NEW71/91 mają sygnały LPC dostępne na nóżkach KBC. W przypadku architektury mostu północnego i południowego wykonuje się test poprzez sprawdzenie mostu hybrydowego. W niektórych procesorach obsługuje się bezpośrednio pamięć RAM podobnie jest w architekturach dwumostowych w procesorach AMD. Jednak tutaj główną różnicą do klasycznej dwumostowej architektury jest połączenie odpowiedniego mostu północnego i południowego w jednym chipie. W przykładzie, most hybrydowy zawiera zintegrowaną grafikę, dlatego sprawdzanie kartami diagnostycznymi może być niemiarodajne. Podsumowując laptop, który nie reaguje na włączenie, pojawia się czarny ekran, brak podświetlania, nie sygnalizuje błędów lub sygnalizuje błąd procesora, biosu, podświetlanie gniazda zasilania świeci ciągle (nie gaśnie), to warto podłączyć kartę diagnostyczną i sprawdzić pojawiające się błędy. Uzupełnienie wiadomości na stronie  naprawach laptopów centrumnaprawkomputerow.pl/serwis-laptopow

  1. Reballing.

Reballing to nic innego jak pojęcie, które dotyczy całego układu grafiki. Zapytacie pewno, co to jest i jak się go wykonuje? A więc wszystko po kolei, najprościej mówiąc, reballing jest pewną operacją wylutowania danego układu BGA oraz przylutowaniu go ponownie. Całe układy BGA są montowane na malutkich kulkach z cyny które z kolei są przylutowane do układu i do płyty głównej laptopa lub karty graficznej. Naprawiając naszą zniszczoną kartę graficzną, na układzie przylutowujemy odpowiednie kulki z cyny. Kulki te, układają się przy użyciu specjalnej, tak zwanej sity, która ma odpowiednie otwory w miejscach, gdzie układ ma pola lutownicze, następnie podgrzewamy układ do temperatury przy której kulki roztopią się i oczywiście przylutują do układu. Po zakończeniu tego oto procesu, przylutowaniu kul, potem zajmujemy się wyczyszczeniem układu, mamy w tedy gotowy do przylutowania chip. Teraz po odpowiednim i dokładnym wyczyszczeniu karty z resztek cyny, można układ przylutować z powrotem. Po odpowiednim przylutowaniu układu, nasza karta jest gotowa do zamontowania w komputerze.

Oczywiście podane tutaj informacje, nie wyczerpują całego naszego procesu, dają jednak obraz jak wygląda reballing grafiki. Procesy te stosują coraz częściej serwisy przy różnych problemach np. Mamy problem z wyświetlaniem obrazu, artefakty, obraz podzielony na części czy nawet całkowity brak obrazu na ekranie, itp. Od razu padnie pytanie – Jak długo będzie działał laptop w ten sposób ? Tego od razu stwierdzić się nie da, jednak mam nadzieję że jak najdłużej. Reballing jak wiemy w większości przypadków nie jest konkretną naprawą laptopa a jedynie czasowym przywróceniem działania ,,czasowym?? !

Niestety ale fakty są takie, że wiele układów grafiki obarczonych jest wadą fabryczną, skutkującą oczywiście problemami, które z kolei pojawiają się najczęściej dopiero po około 2-4 latach od zakupu nowego komputera. W Sieci można bez problemu spotkać opinie, że nie jest to wada a celowy zabieg producentów w ramach ?zakupu nowego urządzenia?. Wada ta jest zawsze związana z wewnętrzną strukturą układu i nie jest możliwe jej całkowite usunięcie. Fakt że przelutowanie układu ma naprawdę ogromny wpływ na wnętrze układu, gdzie również występują połączenia lutowane, dzięki temu układ po reballingu pracuje poprawnie, przez jakiś czas. Niestety ale pewne jest że usterka ta po jakimś czasie powróci. Główna część ,,naprawionych?? grafik psuje się ponownie w ciągu nawet miesiąca do trzech, tylko nieliczne komputery działają po reballingu nawet rok i więcej. Są także sytuacje wyjątkowe w których reballing jest skuteczną naprawą. Może też pojawić się sytuacja, gdzie uszkodzenie uległo rzeczywiście połączeń cynowych układu z płytą główną, w tedy to reballing będzie niezbędnym zabiegiem. Usterka ta może powstać na wskutek wstrząsu, albo działających przez długi czas jakiś naprężeń. W tedy to w trybie natychmiastowym, sztywne kulki z cyny pękają łatwiej niż z cyny ołowiowej. Dlatego naprawdę warto zainwestować w wymianę układu od razu, niż po kilku tygodniach znów płacić za naprawę.