Zniszczony dysk? Dane można odzyskać.


Przeciętna skuteczność odzyskiwania danych we wszystkich najlepszych laboratoriach na świecie wynosi ponad 90 procent. Specjalistom w pewnym okresie udało się odzyskać nawet 99 procent danych z dysku rozbitego promu Columbia, który spadł z wysokości kilkudziesięciu tysięcy metrów.

Jak wykazują badania firmy Gartner, ponad 25 procent użytkowników komputerów na świecie każdego roku doznaje utraty danych  – 56 procent danych z nich traconych jest następstwem awarii sprzętu, a około 26 procent poprzez błąd człowieka. Przeciętna skuteczność światowa przy odzyskiwaniu danych sięga 76 procent, a w najlepszych laboratoriach stanowi 90 procent. Średni czas odzyskiwania danych to 4 dni.

Rozwijająca się technologia, rosnący poziom wiedzy i zwiększające się możliwości techniczne powodują, że odzyskiwanie danych jest z roku na rok staje się coraz szybsze, łatwiejsze i tańsze. Od momentu katastrofy World Trade Center w  2001 roku wiadome jest, że można odzyskiwać dane nawet ze spalonych, zmiażdżonych, zabetonowanych, połamanych, zalanych wodą, zapylonych nośników. W 2008 roku wyjaśniono, że odzyskanie danych zapisanych na dysku, który został zniszczony podczas wypadku promu Columbia jest możliwe.

Efektywne odzyskiwanie danych nie jest jedynie domeną zagranicznych laboratoriów. Polskie placówki naukowe również maja takie możliwości. W styczniu poprzedniego roku szef pewnego Laboratorium w Gdańsku udowodnił, że wielokrotne nadpisanie informacji nie daje możliwości odzyskania danych zapisanych na dysku. Nawet w tym przypadku specjaliści tam pracujący mogą odzyskać wszystkie dane z dysku, od początku jego użytkowania,  które zostały na nim zapisane.dr1(Oczywiście jest to kompletną bzdurą stworzoną na potrzeby sprzedaży oprogramowania i innych urządzeń do niszczenia dysków)

Według  dr Paweł Markowski, Prezesa BOSSG Data Security, firmy która udostępnia technologię chemiczną przeznaczoną do  niszczenia dysków twardych, utrata danych zapisanych na dysku jest bardzo poważną sprawą a sposoby ich odzyskiwania powinny  się rozwijać. „Sukcesy w odzyskiwaniu danych są niezwykle ważne?? – w wielu przypadkach utrata danych jest wynikiem nieszczęśliwych wypadków, w których tracone są rodzinne archiwa zdjęć, czy dokumenty niezbędne do prowadzenia firmy. Jednak istnieje duża grupa danych, które nie powinny trafić w niepowołane ręce – tajemnice biznesowe, państwowe, czy też chronione przez prawo dane osobowe. Administratorzy tego typu danych powinni więc przywiązywać szczególną uwagę do ich bezpieczeństwa, także gdy kończy się wykorzystywanie nośników, na których były zapisane. W takiej sytuacji, jeśli celowo chce się uniemożliwić do nich dostęp, należy pamiętać, by wybrać metodę w 100 proc. skuteczną. Nadpisywanie, przewiercanie, łamanie, czy zginanie nośników niestety do nich nie należy. Jak pokazują przykłady, dane można odzyskać z dysków, które przeszły znacznie poważniejsze urazy”

,,W Polsce, zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.1997 (Dz. U. Nr 133, poz. 883)??. Wszelkie firmy oraz producenci, którzy przechowują w swojej bazie różne dane osobowe mają ustawowy obowiązek ich ochrony przed wyciekiem. Wykorzystują one różne formy zabezpieczeń, takie jak programy antywirusowe, a także hasła zabezpieczające. Niestety, wiele ludzi nie ma świadomości, że równie istotną sprawą jest ochrona informacji na nośnikach elektronicznych, które są zniszczone, niepotrzebne a także tych co zostały wycofywane z użytku. Rezultatem wycieku takiego typu informacji mogą mieć poważne i nieprzyjemne konsekwencje  zarówno prawne, jak i osobiste dla osób, które są z nie odpowiedzialne.