Objawy zepsutej matrycy w laptopie


Matryca jest jedną z ważniejszych i droższych części w laptopie. W związku z czym powinniśmy o nią dbać, obchodzić się z nią delikatnie, nie uderzać oraz unikać jej wyginania.
Niestety nie zawsze nam się to udaje, a konsekwencją jest jej uszkodzenie, zbicie. Matryca również, może się uszkodzić samoczynnie, niekoniecznie mamy na to wpływ.zbita matryca

W jaki sposób rozpoznać, że matryca jest uszkodzona? Jakie są objawy?
Najczęstszym objawem uszkodzonej matrycy są ślady stłuczenia. Czasami pojawia się tzw. pajączek, po uderzeniu w jedno miejsce matrycy, bądź zatrzaśnięciu np. pendriva. Niemniej jednak nie zawsze widać, że matryca jest zbita. Niektórzy na ekranie zobaczą tylko czarna postępującą plamkę. Większość z nas, nie wie, że rozlanie się matrycy wewnątrz to również jej stłuczenie. W wyżej wymienionych przypadkach, nie da się naprawić matrycy. Konieczna jest jej wymiana na nową bądź używaną sprawną.
Kolejnym objawem zepsutej matrycy, może być brak podświetlenia. Jeśli obraz jest słabo widoczny lub widoczny tylko pod światło, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległy świetlówki w matrycy. Po za świetlówkami w laptopie, za podświetlenie odpowiadać może inwerter lub układ sterowania podświetleniem na płycie głównej. W większości przypadków, naprawa podświetlenia jest możliwa, bez konieczności wymiany całej matrycy.
Objawem który świadczy już o wyeksploatowaniu matrycy (zmęczenie materiału) są pionowe, cienkie, pikselowe paski, które cyklicznie pojawiają się na ekranie. Jak pojawi się jeden pasek, to jest to sygnał dla nas, że matryca powoli kończy swój żywot. Z czasem tych pasków jest coraz więcej i więcej, aż matryca uszkodzi się całkowicie. Należy ją wtedy wymienić.
Przekłamania kolorów na matrycy, migający obraz, zanikający obraz przy poruszaniu klapą matrycy ? to kolejne objawy które mogą świadczyć o słabym stanie naszej matrycy. Czasami problem dotyczy wtedy elektroniki i wystarczy naprawić matrycę, a w bardziej poważniejszych przypadkach matryca nadaje się tylko do wymiany. Oczywiście za taki objaw może również odpowiadać taśma matrycy. Niemniej jednak należy udać się z tym do serwisu, aby nie pogłębić uszkodzenia.
Powyżej przedstawiliśmy, kilka podstawowych i najczęstszych problemów świadczących o uszkodzeniu wyświetlacza w naszym laptopie. Jeśli zaobserwujesz takie objawy na ekranie, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa matryca. Pamiętaj jednak, że są to części elektroniczne i czasami te same objawy potrafią pojawić się przy wystąpieniu innej usterki. W związku z czym zgłoś się do serwisu na bezpłatną diagnozę. Serwis laptopów sprawdzi dokładnie czego dotyczy usterka i pomoże w naprawie.