Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie monitora?


Monitor to rzecz, bez której trudno się obyć. Całe szczęście dość szybki ich rozwój spowodował, że potaniały. Ale czy tani zawsze oznacza dobry? Czy może lepiej będzie dołożyć kilka złotych i postawić na coś lepszego? Przyjrzyjmy się temu, co oferuje nam rynek.

Modele dla mało wymagających (typowe zastosowanie domowe)

Podstawowym czynnikiem determinującym to, jaki monitor powinniśmy kupić będzie jego przeznaczenie. Dlatego na początek warto zastanowić się, do czego i jak często będziemy używać komputera.

Jeśli jest to typowo domowe użycie, tj. codzienne sprawdzenie poczty, sporadyczne zagranie w jakąś grę czy sporządzenie dokumentu, nie ma najmniejszego sensu inwestować w jakiś droższy sprzęt. Tu sprawdzi się coś taniego i niedużego- trochę pieniędzy zostanie w naszej kieszeni (np. na kupno drukarki czy jakichś innych urządzeń dodatkowych), a monitor nie zabierze nam zbyt wiele przestrzeni (ważne szczególnie w mniejszych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy). Oczywiście parametry takiego sprzętu nie będą oszałamiające, ale przeciętny Kowalski nawet tego nie zauważy.

Monitor jako telewizormonitor2

Niektórzy, szczególnie ci, którzy mają małe mieszkania, mogą skorzystać z ciekawego rozwiązania, jakim jest połączenie monitora i telewizora. Taki monitor musi mieć tylko wbudowany tuner TV. Oglądanie na nim programów telewizyjnych nie różni się zbytnio od oglądania normalnego telewizora, wystarczy tylko odpowiednim przyciskiem przełączyć z trybu PC na TV.

W takim przypadku ważne jest, żeby monitor miał możliwie jak największe wymiary. W sklepie każdy wydaje się wystarczający, ale kiedy już ustawimy go w domu, zawsze przychodzi do głowy myśli? ?mógłby być jeszcze kilka cali większy?. Jeśli monitor ma służyć nam również jako TV, nie warto na nim oszczędzać i lepiej kupić model droższy, ale porządniejszy, który będzie służył nam przez długie lata.

Monitory specjalistycznemonitor 1

To ostatni i zarazem najdroższa grupa monitorów. Zalicza się tutaj między innymi monitory dla grafików. Muszą być one duże i charakteryzować się znakomitymi parametrami, takimi jak wysoka rozdzielczość czy idealne (rzeczywiste) odwzorowanie barw.

Do tanich nie należą również monitory dla ludzi, których ogólnie można określić jako specjaliści IT. W większości przypadków potrzebują oni bardzo dużych monitorów, dobrym wyborem są monitory szerokie, o charakterystyce: 21:9. Praca wielozadaniowa jest na nich bardzo komfortowa, znacznie lepsza i łatwiejsza, w porównaniu z łączeniem monitorów.